• Tel.: +48 793 724 252
  • Email: ikonysyta@gmail.com

Prowadzący


Nazywam się Anna Syta.

Ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie (1996 r.) oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie (2004 r.). Zawsze interesowała mnie sztuka, a szczególnie malarstwo.

Pierwszą ikonę napisałam podczas studiów na zajęciach w Katedrze Technik Malarskich i Konserwacji pod kierunkiem prof. Leokadii Struczyńskiej (uczennicy prof. Rudolfa Kozłowskiego). Przez lata doskonaliłam umiejętności warsztatowe, zgłębiałam tajemnice złoceń i możliwości techniki temperowej. Doskonaliłam swoje umiejętności w warszawskiej Pracowni Ikon pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, prowadzonej przez Magdalenę Andres.
Przez lata, pracując jako nauczycielka historii sztuki i plastyki w szkole podstawowej i liceum oraz prowadząc warsztaty plastyczne w Muzeum Narodowym, zdobyłam cenne doświadczenie pedagogiczne. Potrafię wyjaśnić nawet bardzo trudny temat w jasny i przejrzysty sposób, co zachęca wiele osób do nauki w mojej pracowni.

Wykorzystując doświadczenia z innych pracowni oraz lekturę specjalistyczną uczę przede wszystkim w oparciu o własne doświadczenie i o to, co sama sprawdziłam w wieloletniej praktyce pisania ikon. Łączę surowość i powagę ikon Wschodu z łagodnością i subtelnością środkowoeuropejskiego malarstwa tablicowego okresu późnego średniowiecza.

Od początku nauki dbam, aby każdy uczestnik pisał ikonę we własnym, niepowtarzalnym stylu przy zachowaniu wymogów kanonicznych. Pozwala to kształtować indywidualny styl ucznia, a jednocześnie doskonalić umiejętności na każdym etapie nauki.
Efektem pracy jest ogromna satysfakcja i piękna, własnoręcznie wykonana ikona.

Matka Boska Eleusa

Matka Boska Nieustającej Pomocy

Jezus Chrystus i Św. Menas

Matka Boska Eleusa